Pieczone jabłka z fetą, miodem i żurawiną
Jesienne wieczory to idealny moment na rozgrzewające, aromatyczne desery. Soczyste jabłka wypełnione kremową fetą i słodką żurawiną tworzą niezwykłe połączenie smaków. Jak przygotować wyjątkowy deser, który zachwyci podniebienia najbardziej wymagających gości? Połączenie słodko-słonych nut sprawia, że to danie wykracza poza tradycyjne wyobrażenie o pieczonych jabłkach. Ten prosty w przygotowaniu deser może stać się gwiazdą jesiennych przyjęć rodzinnych. Naturalne składniki gwarantują nie tylko wyśmienity smak, ale również wartości odżywcze. Świeże jabłka stanowią doskonałe źródło błonnika i witamin.
Składniki do deseru
Podstawą udanego dania są odpowiednio dobrane jabłka – najlepiej sprawdzą się twarde i kwaśne odmiany, takie jak Szara Reneta lub Antonówka. Ser feta powinien być kremowy i nie za słony, by nie zdominować delikatnego smaku jabłek. Suszona żurawina powinna być miękka i soczysta, najlepiej naturalna, bez dodatku cukru. Miód warto wybrać lipowy lub wielokwiatowy, który nada deserowi subtelny aromat. Cynamon musi być świeży, by zapewnić intensywny zapach. Orzechy włoskie należy kupić w całości i samodzielnie posiekać przed użyciem. Masło powinno być dobrej jakości, najlepiej o zawartości tłuszczu 82%. Do przygotowania deseru przyda się również świeża cytryna. Dodatek płatków migdałowych nada potrawie elegancki wygląd. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości wanilię w laskach. Szczypta soli morskiej wydobędzie głębię smaku pozostałych składników. Do dekoracji można użyć świeżych listków mięty.
Etapy przygotowania
Przygotowanie rozpoczynamy od dokładnego umycia i osuszenia jabłek. Następnie wydrążamy gniazda nasienne, tworząc przestrzeń na nadzienie. Skropienie miąższu sokiem z cytryny zapobiegnie ciemnieniu. Ser feta powinien zostać pokruszony na drobne kawałki i wymieszany z miodem. Żurawinę należy namoczyć w ciepłej wodzie przez 10 minut. Orzechy włoskie trzeba posiekać na niewielkie kawałki. Przygotowujemy marynatę z rozpuszczonego masła, cynamonu i odrobiny miodu. Jabłka należy natrzeć przygotowaną mieszanką z zewnątrz. Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni. Przygotowujemy naczynie żaroodporne, które posmarujemy masłem. Układamy w nim jabłka, zachowując między nimi odstępy. Wypełniamy owoce przygotowanym nadzieniem. Wierzchnią warstwę posypujemy płatkami migdałów.
Proces pieczenia
Jabłka wstawiamy do nagrzanego piekarnika na środkowym poziomie. Pieczemy je przez pierwsze 20 minut pod przykryciem folią aluminiową. Po tym czasie zdejmujemy folię i kontynuujemy pieczenie przez kolejne 15-20 minut. Sprawdzamy miękkość jabłek za pomocą widelca lub wykałaczki. Pilnujemy, by jabłka nie rozpadły się podczas pieczenia. W trakcie pieczenia warto dwa razy polać jabłka wytworzonym sosem. Skórka powinna delikatnie się zarumienić. Płatki migdałów na wierzchu powinny uzyskać złocisty kolor. Ser feta powinien się lekko rozpuścić, ale nie całkowicie. Aromat pieczonych jabłek i cynamonu powinien wypełnić całą kuchnię. Pilnujemy, by miód nie przypalił się na dnie naczynia. Po upieczeniu pozostawiamy jabłka w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami na 5 minut.
Dekoracja i podanie
Upieczone jabłka najlepiej podawać na eleganckich deserowych talerzykach. Każdą porcję można udekorować świeżymi listkami mięty. Na wierzch warto dodać dodatkową porcję płynnego miodu. Pozostały w naczyniu żaroodpornym sos należy polać po jabłkach. Można posypać danie dodatkowymi orzechami włoskimi. Świeże owoce żurawiny stanowią doskonałą dekorację. Talerze można ozdobić jadalnymi kwiatami. Do deseru warto podać szklankę zimnego mleka lub filiżankę aromatycznej kawy. Na talerzu można narysować wzór z sosu karmelowego. Całość można oprószyć delikatnie cynamonem.
Przechowywanie deseru
Pieczone jabłka najlepiej smakują podane bezpośrednio po przygotowaniu. Jeśli jednak zostały nam niewykorzystane porcje, można je przechować w lodówce. Należy przykryć naczynie folią spożywczą lub przełożyć do szczelnego pojemnika. W lodówce jabłka zachowają świeżość do 2 dni. Przed podaniem warto je delikatnie podgrzać w piekarniku. Nie zaleca się mrożenia tego deseru. Pozostałe nadzienie można wykorzystać do innych wypieków. Sos z pieczenia warto zachować do polania innych deserów. Należy chronić deser przed wysychaniem. Podczas podgrzewania warto skropić jabłka wodą. Temperatura przechowywania nie powinna przekraczać 4 stopni Celsjusza.
Wartości odżywcze
Jabłka stanowią bogate źródło błonnika i witaminy C. Ser feta dostarcza organizmowi wysokowartościowego białka oraz wapnia. Orzechy włoskie są cennym źródłem kwasów omega-3 i przeciwutleniaczy. Miód zawiera naturalne enzymy i składniki antybakteryjne. Żurawina słynie z właściwości przeciwzapalnych i wysokiej zawartości witaminy C. Cynamon wspomaga regulację poziomu cukru we krwi. Płatki migdałowe dostarczają zdrowych tłuszczów i białka. Masło jest źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Świeża mięta wspomaga trawienie. Jedna porcja deseru dostarcza około 350 kcal. Deser może być elementem zbilansowanej diety. Zawartość błonnika wspomaga pracę układu pokarmowego.
Modyfikacje przepisu
Przepis można dostosować do różnych preferencji smakowych i dietetycznych. Zamiast fety można użyć serka ricotta lub mascarpone. Żurawinę można zastąpić rodzynkami lub suszonymi morelami. Orzechy włoskie można wymienić na pekan lub pistacje. Dla wersji wegańskiej ser można zastąpić kremem z nerkowców. Miód można zamienić na syrop klonowy lub daktylowy. Cynamon można połączyć z kardamonem lub goździkami. Można dodać do nadzienia pokruszone ciasteczka. Warto eksperymentować z różnymi odmianami jabłek. Można dodać do nadzienia pokrojone gruszki. Płatki migdałowe można zastąpić prażonymi pestkami dyni. Do dekoracji można użyć kandyzowanych owoców.
FAQ – Często Zadawane Pytania
- Jakich jabłek najlepiej użyć do tego przepisu?
Najlepiej sprawdzą się twarde i lekko kwaśne odmiany jak Szara Reneta lub Antonówka. - Czy mogę przygotować jabłka wcześniej?
Tak, można je przygotować do 2 godzin wcześniej, skrapiając miąższ sokiem z cytryny. - Jak długo piecze się jabłka?
Całkowity czas pieczenia wynosi 35-40 minut w temperaturze 180 stopni. - Czy można zamrozić upieczone jabłka?
Nie zaleca się mrożenia tego deseru, gdyż może to znacząco pogorszyć jego teksturę. - Czym można zastąpić ser feta?
Można użyć serka ricotta, mascarpone lub dla wersji wegańskiej – kremu z nerkowców.