Podlaskie kartacze z mięsem i grzybami

Podlaskie kartacze to danie, które łączy w sobie tradycję, smak i bogactwo natury. Przenoszą nas w magiczny świat Podlasia, gdzie każda potrawa kryje w sobie historię regionu i jego mieszkańców. Kartacze, znane także jako cepeliny, są symbolem domowego ciepła i serdeczności. Wypełnione aromatycznym mięsem i grzybami, są idealnym daniem na chłodne dni, gdy pragniemy czegoś sycącego i pełnego smaku. Przygotowanie ich może być czasochłonne, ale satysfakcja z gotowania i smak końcowy wynagrodzą wszelkie trudy.

Podlaskie kartacze z mięsem i grzybami

Podlaskie kartacze z mięsem i grzybami składniki

CIASTO

  • 1,5 kg ziemniaków (1 kg surowych, 0,5 kg ugotowanych)
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • Sól

FARSZ

  • 500 g mielonego mięsa (wieprzowego lub wołowego)
  • 200 g świeżych lub suszonych grzybów (np. podgrzybków lub borowików)
  • 1 duża cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • Sól i pieprz do smaku
  • 2 łyżki oleju
  • 1 łyżka masła

Podlaskie kartacze z mięsem i grzybami przygotowanie

  1. Surowe ziemniaki zetrzeć na drobnej tarce, następnie odcisnąć nadmiar soku przez gazę lub czystą ściereczkę. Zachować sok, aby osiadła się mąka ziemniaczana na dnie, którą potem dodamy do ziemniaków. Ugotowane ziemniaki utłuc na gładko i połączyć z odciśniętymi surowymi ziemniakami. Dodać 2 łyżki mąki ziemniaczanej oraz osiadłą mąkę z soku ziemniaczanego. Dobrze wymieszać, doprawić solą.
  2. Suszone grzyby namoczyć w ciepłej wodzie na około 30 minut, następnie odcisnąć i drobno posiekać. Świeże grzyby oczyścić i również drobno posiekać. Na patelni rozgrzać olej i masło, dodać posiekaną cebulę i smażyć aż się zeszkli. Dodać posiekane grzyby i smażyć przez kilka minut. Dodać mielone mięso, drobno posiekany czosnek, sól i pieprz. Smażyć, aż mięso będzie dobrze podsmażone i wszystkie składniki dobrze się połączą. Odstawić do ostygnięcia.
  3. Z masy ziemniaczanej formować kulki wielkości dużego jaja, następnie każdą kulkę spłaszczyć na dłoni na gruby placek. Na środek każdego placka nałożyć łyżkę farszu, a następnie zlepić brzegi, formując owalny kształt kartacza.
  4. W dużym garnku zagotować osoloną wodę. Kartacze wkładać do wrzącej wody i gotować na małym ogniu przez około 30 minut od momentu wypłynięcia na powierzchnię.
  5. Kartacze najlepiej smakują polane skwarkami z boczku lub cebulą zrumienioną na maśle. Można je również podać z sosem grzybowym lub śmietanowym.

Podlaskie kartacze z mięsem i grzybami

Podlaskie kartacze to kwintesencja polskiej kuchni regionalnej, łącząca w sobie prostotę i bogactwo smaków. Wykorzystanie ziemniaków jako głównego składnika ciasta sprawia, że są one sycące i doskonałe na chłodniejsze dni. Farsz z mięsa i grzybów nadaje im wyjątkowego aromatu i głębi smaku, przywołując wspomnienia leśnych spacerów i rodzinnych obiadów. Choć przygotowanie kartaczy wymaga nieco czasu i cierpliwości, efekt końcowy jest tego wart – każdy kęs niesie ze sobą domowe ciepło i serdeczność. Podane z aromatycznymi dodatkami, takimi jak skwarki czy sos grzybowy, stają się prawdziwym przysmakiem. To danie, które warto wypróbować i podzielić się nim z bliskimi, odkrywając na nowo smaki polskiej tradycji. Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *